Czy paski magnetyczne w kartach płatniczych są konieczne?

black Android smartphone

Coraz częściej w kartach płatniczych można znaleźć chip zwany inaczej mikroprocesorem. Za jakiś czas rozwiązanie to stanie się standardem i będzie uważane za coś oczywistego jeśli chodzi o oferty banków. Mikroprocesory w kartach płatniczych mają bowiem większe możliwości w porównaniu do zwykłego paska magnetycznego. Karty z chipami są również dużo bardziej bezpieczne przy użytkowaniu.


Sama karta z chipem składa się z wklejonego w plastik mikroprocesora. Jest to nieduży układ elektroniczny, który przechowuje dane z karty oraz spis wszelkich usług z nią powiązanych. Aby dokonać płatności poprzez kartę z chipem należy zazwyczaj podać kod PIN. Obecne na rynku karty można używać w każdym miejscu w naszym kraju, gdyż są kompatybilne z terminalami dostępnymi na rynku. Dostępne na rynku karty z chipem są tak zwanymi kartami hybrydowymi. Oznacza to, że można nimi zapłacić zarówno w terminalu płatniczym dostosowanym do obsługi kart z chipem, jak i również w terminalu, który udostępnia płatności tylko za pomocą pasków magnetycznych. Co ciekawe w przypadku terminala, który akceptuje zarówno płatność chipem jak i płatność paskiem magnetycznych, w przypadku karty z chipem należy zapłacić przy użyciu mikroprocesora. Próba użycia do tego celu paska magnetycznego zakończy się niepowodzeniem.

Kasoterminal. Sprawdź modele.

Aby zapłacić kartą z chipem należy do terminala włożyć kartę w odpowiednie miejsce, które sczytuje dane z mikroprocesora. Kartę można zabrać dopiero po potwierdzeniu kwoty oraz wpisaniu numeru PIN. Po tych dwóch czynnościach pojawi się komunikat o zakończeniu transakcji. Wówczas można wyciągnąć kartę z terminala. Jest to więc inny sposób płatności. W przypadku kart z paskiem magnetycznym użycie tej karty ograniczało się zwykle do przeciągnięcia paskiem magnetycznym po terminalu. W przypadku karty z chipem, karta pozostaje w terminalu przez cały czas wykonywania transakcji.

Karta z chipem daje nam większe bezpieczeństwo użytkowania z tego powodu, iż obecnie nie ma możliwości skopiowania danych z mikroprocesora. Dodatkowo gwarancje bezpieczeństwa daje potwierdzanie każdorazowe transakcji za pomocą PIN.